ASPECT RATIO

Výraz Aspect ratio (AR), se kterým se můžete v kitingu setkat, je poměr mezi délkou kitu a jeho šířkou (zkrátka kolikrát je váš drak delší než širší).

Obvykle se udávají tři druhy AR: vysoké (high) ARstřední (moderate) AR a nízké (low) AR. U většiny draků výrobce poměr stran (tedy AR) udává v manuálu a zařazuje do jedné z kategoríí.

Obecně platí, že draci s vysokým AR jsou náročnější na ovládání, méně odolávají poryvům, jsou rychlejší, mají větší točivost a celkově vyšší výkon v tahu i pro skoky. Draci s vysokým AR jsou určeny pokročilým jezdcům, kteří mají nejvyšší ambice. Draci disponující středním AR jsou určeny nejširší kitové základně, neboť se jedná o draky, které se svým výkonem přibližují drakům s vysokým AR, ale nejsou tak nároční na ovládání a odpustí i více chyb. Draci s nízkým AR jsou pak určeni pro začátečníky, jsou nejméně nároční na ovládání, jsou pomalejší, dokáží do určité míry eliminovat poryvy větru a jsou zkrátka „blbuvzdornější“ než draci s vyšším AR.

HIGH_AR Vysoké (High) AR
ARStřední (moderate) AR
LOW_ARNízké (low) AR

U draků určených pro buggykiting lze říci, že draci kteří mají AR vyšší než 4,5 patří do kategorie high AR kites a draci, kteří mají AR nižší než 3,6 už patří do kategorie low AR kites – čili pro začátečníky. Můžeme také potvrdit, že draci větší mají obvykle vyšší AR než draci menší, neboť velcí draci jsou těžkopádnější a zvyšuje se tím u nich točivost a reakční rychlost. U kitů třídy race, je pak AR většinou u všech velikostí stejné a nejmenší velikosti jsou proto ve velkém větru nejnáročnější na ovládání.

Samozřemě, že u jednotlivých výrobců se rozdělení do intervalů liší, neboť to jestli je kite spíše pro začátečníky, nebo pro pokročilé nezávisí pouze na jeho AR. Na letové schopnosti draka nemá vliv jenom poměr délky a šířky draka, ale také především jeho celková konstrukce (např.ještě výška, tvar profilu, nebo materíál).

Obecně platí, že draci určení na buggykiting mají vyšší aspect ratio, než draci určení na MTB / SNOW (freestyle), tedy draci vyvázaní na bar (hrazdu). U draků nafukovacích, určených na vodu, je to v posledních letech dosti variabilní, ale běžně se již můžeme setkat s draky, kteří mají AR vyšší než 5, což před několika lety nebylo možné.

RYCHLÝ KONTAKT

Martin Lafek

Tel: 731 180 794
mail: kurzy@kiteforce.cz


Informace ze světa kitingu, videa, články, reporty a pozvánky na akce najdete na našem rozcestníku.
KITEFORCE.cz


Máte zájem o kitové vybavení všeho druhu? Navštivte náš e-shop a vyberte si. Jako účastníci našeho kurzu, tripu, nebo soustředění máte nárok na 10% slevu na jakékoliv zboží.
KITERSHOP.cz


Chcete zažít další dobrodružství a již máte kurz za sebou, nebo chcete absolvovat kurz v exotičtějších destinacích? Proto jezdíme na tripy a expedice !
KITE-EXPEDITIONS.cz


AEROS kites

Učíme a závodíme na dracích značky AEROS. Tato firma vyrábí vybavení pro powerkiting již více než 25 let a aktivně hýbe světem tohoto sportu. Máme jen to nejvhodnější vybavení pro Vaší výuku!

Výhody naší školy?


Více jak 10 let zkušeností. Několik titulů mistrů ČR a dlouhodobá organizace většiny závodů v Česku.

Učíme podle metodiky IKO a VDWS.
Jsi STUDENT? Máš to o 20 % levnější !
SKUPINA? Od 3 osob máte slevu 20 %.
Můžeme Vám zajistit ubytování na Vašem kurzu i dopravu na místo kurzu.
Už jsi u nás prošel kurzem? Na další kurz nebo KITETRIP máš slevu 20 %.
U nás to kurzem nekončí. Od spolujízd na naše další akce za kajtováním až po Váš osobní rozvoj na závodním poli na nejvyšší možné úrovni.
Prkna máme z edice "school boards" - tedy vyvinuta speciálně pro plynulé učení se kitesurfingu a začátkům jízdy na prkně.